PATEK PHILIPPE, SWITZERLAND, REF. 5711/1A-001, NAUTILUS, STAINLESS STEEL
LOADING IMAGES
Click to full view Click to full view
Image Image
Grading System
Grade: AAA
Excellent
Case: 3-8
Good
Slightly scratched
Movement: 3*
Good
Overhaul recommended, at buyer's expense
Dial: 2-01
Very good
HANDS Original
Brand Patek Philippe, Switzerland
Model Nautilus
Reference 5711/1A-001
Year Sold in October 2009
Movement No. 3981566
Case No. 4945774
Bracelet stainless steel Patek Philippe bracelet with double deployant clasp, approx.overall length 170 mm.
Caliber 324 S C, 29 jewels
Diameter 40 mm.
Signature Dial, case and movement
Accessories Original box and certificate, Instruction booklet
Notes
Launched in 1976, during the quartz crisis, the Nautilus is the second watch designed by Gerald Genta, after the Royal Oak in 1972. The shape of its case, very avant-garde for the time, reminds one of a porthole, which might explain its name after Captain Nemo's fictitious submarine, in Jules Verne's famous book Twenty Miles Under the Sea. The first reference is the 3700/1 manufactured from 1976 to 1981. To celebrate the 30th Anniversary of the “Nautilus”, Patek Philippe launched the reference 5711 in 2006, featuring a slightly larger case design and it was officially discontinued in 2021. Adding one millimetre to the case compared to the original reference 3700 and launched with a classic blue dial, it varied with a three-part case that was slightly thicker as well (from 7.6 mm. on the 3700 to 8.3 mm. on the 5711) and equipped with the calibre 324. Beyond the obvious investment that such a model represents, it is an icon of watchmaking history.